2016-2017 Summit Men's Swimming
Date Time  Site Opponent Results (9-4)
Thursday, Dec 1 TBD  Home Elizabeth 
Won 125-45

INDIVIDUAL RESULTS

200 MEDLEY RELAY
1. C. Rankine / B. Campbell / M. McGregor / C. Fagan Summit 1:52.35
200 FREESTYLE
1. Campbell Rankine Summit 2:05.66
200 IM
1. Cole Bligh Summit 2:15.24
50 FREESTYLE
1. Jordan Goldberg Summit 23.78
100 FREESTYLE
1. Bryan Harvey Summit 53.90
500 FREESTYLE
1. Rawleigh Pollock Summit 5:33.73
200 FREESTYLE RELAY
1. B. Harvey / B. Campbell / M. McGregor / C. Fagan Summit 1:37.48
100 BACKSTROKE
1. Ben Campbell Summit 1:04.36
100 BREASTSTROKE
1. Conor Fagan Summit 1:15.28
400 FREESTYLE RELAY
1. H. Veloso / C. Bligh / J. Goldberg / M. McGregor Summit 3:57.21
Tuesday, Dec 6 3:30PM  Away Cranford 
Won 114 - 56

INDIVIDUAL RESULTS

200 MEDLEY RELAY
1. C. Rankine / J. Goldberg / M. McGregor / D. Ingerman Summit 1:48.59
200 FREESTYLE
1. Rawleigh Pollock Summit 2:00.90
200 IM
1. Jordan Goldberg Summit 2:11.50
50 FREESTYLE
1. Dylan Ingerman Summit 22.85
100 BUTTERFLY
1. Nicholas Riggins Cranford 59.50
100 FREESTYLE
1. Campbell Rankine Summit 52.75
500 FREESTYLE
1. Cole Bligh Summit 5:14.82
200 FREESTYLE RELAY
1. K. Thomas-Nagil / B. Jaeger / L. Laughlin / N. Riggins Cranford 1:41.28
100 BREASTSTROKE
1. Nicholas Riggins Cranford 1:08.43
400 FREESTYLE RELAY
1. C. Bligh / C. Rankine / J. Goldberg / D. Ingerman Summit 3:38.54
Tuesday, Dec 13 3:30PM  Home Westfield 
Lost 120-50

INDIVIDUAL RESULTS

200 MEDLEY RELAY
D. Lindros / S. Warren / J. Lessner / M. Barmarkian Westfield 1:41.85
200 FREESTYLE
Cole Bligh Summit 1:54.47
200 IM
Griffin Morgan Westfield 2:06.75
50 FREESTYLE
Ryan Bebel Westfield 22.76
100 BUTTERFLY
Eric Bebel Westfield 55.33
100 FREESTYLE
David Lindros Westfield 51.62
500 FREESTYLE
Cole Bligh Summit 5:10.83
200 FREESTYLE RELAY
G. Morgan / E. Bebel / D. Lindros / J. Edmondson Westfield 1:34.00
100 BACKSTROKE
Stefan Crigler Westfield 1:00.46
100 BREASTSTROKE
Luke Mizus Westfield 1:07.38
400 FREESTYLE RELAY
C. Bligh / J. Goldberg / C. Rankine / D. Ingerman Summit 3:27.23
Thursday, Dec 15 3:30PM  Away Plainfield 
Won 129-35

INDIVIDUAL RESULTS
200 FREESTYLE
1. Jordan Goldberg Summit 2:06.92
200 IM
1. Campbell Rankine Summit 2:26.43
50 FREESTYLE
1. Bryan Harvey Summit 24.98
100 BUTTERFLY
1. Robert Scott Summit 1:07.32
100 FREESTYLE
1. Sincere Malone Plainfield 56.15
500 FREESTYLE
1. Jordan Goldberg Summit 5:42.03
200 FREESTYLE RELAY
1. P. Boyd / C. Fagan / B. Harvey / C. Rankine Summit 1:42.93
100 BACKSTROKE
1. Samual Aquavia Summit 1:13.85
100 BREASTSTROKE
1. Gregory Vlass Summit 1:21.88
400 FREESTYLE RELAY
1. B. Coburn / J. Fineman / D. Merritt / P. Boyd Summit 3:59.02
Wednesday, Dec 21 3:00PM  Away Scotch Plains Lost 99-71

INDIVIDUAL RESULTS

200 MEDLEY RELAY
J. Cohen / C. Bondarowicz / A. Shao / M. Rash Scotch Plains-Fanwood 1:41.60
200 FREESTYLE
Chris Bondarowicz Scotch Plains-Fanwood 1:48.69
200 IM
Alan Shao Scotch Plains-Fanwood 2:02.52
50 FREESTYLE
Dylan Ingerman Summit 22.90
100 BUTTERFLY
Chris Bondarowicz Scotch Plains-Fanwood 56.03
100 FREESTYLE
Josh Cohen Scotch Plains-Fanwood 49.05
500 FREESTYLE
Alan Shao Scotch Plains-Fanwood 4:55.50
200 FREESTYLE RELAY
M. Rash / B. Kenny / D. Burfeindt / C. Bondarowicz Scotch Plains-Fanwood 1:36.07
100 BACKSTROKE
Josh Cohen Scotch Plains-Fanwood 57.15
100 BREASTSTROKE
Michael Rash Scotch Plains-Fanwood 1:04.91
400 FREESTYLE RELAY
A. Shao / B. Kenny / E. Chang / J. Cohen Scotch Plains-Fanwood 3:25.20
Thursday, Jan 5 3:30PM  Home New Providence 
Won 111-59

INDIVIDUAL RESULTS

200 Medley Relay
1. T. Cahill / J. Goceljak / E. Kavanagh / A. Zeran New Providence 1:45.31
200 Freestyle
1. Cole Bligh Summit 1:53.81
200 IM
1. Bryan Harvey Summit 2:08.15
50 Freestyle
1. Dylan Ingerman Summit 23.43
100 Butterfly
1. Evan Kavanagh New Providence 57.03
100 Freestyle
1. Campbell Rankine Summit 51.13
500 Freestyle
1. Cole Bligh Summit 5:05.71
200 Freestyle Relay
1. B. Campbell / M. McGregor / C. Rankine / C. Bligh Summit 1:35.62
100 Backstroke
1. Conor Fagan Summit 59.06
100 Breaststroke
1. John Goceljak New Providence 1:06.42
400 Freestyle Relay
1. D. Ingerman / C. Bligh / C. Fagan / J. Goldberg Summit 3:30.36
Thursday, Jan 12 3:30PM  Home Governor Livingston 
Won 87-83

INDIVIDUAL RESULTS

200 MEDLEY RELAY
1. E. Sartorio / C. Rampaul-Pino / D. Feely / K. Quinn Gov. Livingston 1:44.04
200 FREESTYLE
1. Cole Bligh Summit 1:50.88
200 IM
1. Ellis Sartorio Gov. Livingston 2:07.21
50 FREESTYLE
1. Dylan Ingerman Summit 22.56
100 BUTTERFLY
1. David Martinez Gov. Livingston 58.50
100 FREESTYLE
1. Dylan Ingerman Summit 51.50
500 FREESTYLE
1. Cole Bligh Summit 5:00.09
200 FREESTYLE RELAY
1. K. Quinn / J. Wong / D. Feely / J. Paprocki Gov. Livingston 1:34.00
100 BACKSTROKE
1. Ellis Sartorio Gov. Livingston 55.96
100 BREASTSTROKE
1. Jordan Goldberg Summit 1:06.02
400 FREESTYLE RELAY
1. D. Ingerman / C. Rankine / C. Fagan / C. Bligh Summit 3:26.55
Friday Jan 13 3:30PM Home Union
Won 117-42

INDIVIDUAL RESULTS

200 MEDLEY RELAY
1. D. Ingerman / J. Goldberg / C. Bligh / D. Merritt Summit 1:53.60
200 FREESTYLE
1. Conor Fagan Summit 2:06.71
200 IM
1. Jordan Goldberg Summit 2:19.31
50 FREESTYLE
1. Ben Campbell Summit 24.24
100 BUTTERFLY
1. Brian Coburn Summit 1:08.68
100 FREESTYLE
1. Kai Legband Union 48.19
1. Kai Legband Union 48.19
500 FREESTYLE
1. Kai Legband Union 5:23.47
200 FREESTYLE RELAY
1. H. Veloso / D. Chang / W. Van Dinter / D. Mirin Summit 2:04.57
100 BACKSTROKE
1. Matt McGregor Summit 1:00.96
100 BREASTSTROKE
1. Paul Vibar Union 1:13.11
400 FREESTYLE RELAY
1. W. Van Dinter / C. Fagan / P. Boyd / M. McGregor Summit 3:48.44
Tuesday, Jan 17 3:30PM  Home Oratory Prep  Won 105-65
200 FREESTYLE
1. Cole Bligh Summit 1:54.40
200 IM
1. Patrick Heffernan Oratory 2:07.09
50 FREESTYLE
1. Dylan Ingerman Summit 22.94
100 BUTTERFLY
Patrick Heffernan Oratory 55.88
100 FREESTYLE
1. Dylan Ingerman Summit 52.24
500 FREESTYLE
1. Cole Bligh Summit 5:11.91
200 FREESTYLE RELAY
1. D. Ingerman / C. Fagan / C. Bligh / R. Pollock Summit 1:33.36
100 BACKSTROKE
1. Ian Ellmer Oratory 59.70
100 BREASTSTROKE
1. Ben Campbell Summit 1:07.05
400 FREESTYLE RELAY
1. C. Rankine / B. Campbell / C. Bligh / D. Ingerman Summit 3:36.29
Sunday, Jan 22 TBD  Away UCIAC
Wednesday, Jan 25 3:30PM Away Morristown
Lost 110-60

INDIVIDUAL RESULTS

200 MEDLEY RELAY
1. M. Macchia / O. Breslin / T. Cromie / D. He Morristown 1:56.84
200 FREESTYLE
1. Tommy Cromie Morristown 2:06.68
200 IM
1. Michael Macchia Morristown 2:18.91
50 FREESTYLE
1. Dennis Delargy Morristown 25.85
100 BUTTERFLY
1. Tommy Cromie Morristown 1:03.06
100 FREESTYLE
1. Owen Breslin Morristown 57.92
500 FREESTYLE
1. Justin Viotto Morristown 4:18.89
200 FREESTYLE RELAY
1. D. He / P. Hyland / J. Viotto / O. Breslin Morristown 1:47.35
100 BACKSTROKE
1. Dennis Delargy Morristown 1:05.14
100 BREASTSTROKE
1. Derek He Morristown 1:14.39
400 FREESTYLE RELAY
1. B. Harvey / B. Campbell / C. Rankine / C. Bligh Summit
Monday, Jan 39 Away St. Peters Lost 86-84

INDIVIDUAL RESULTS
200 MEDLEY RELAY
1. M. Geller / C. Larino / A. Orbe / N. Wondolowski St. Peter's Prep 1:47.26
200 FREESTYLE
1. Cole Bligh Summit 1:51.40
200 IM
1. Max Geller St. Peter's Prep 2:06.11
50 FREESTYLE
1. Dylan Ingerman Summit 22.96
100 BUTTERFLY
1. Max Geller St. Peter's Prep 57.45
100 FREESTYLE
1. Grant Thieroff St. Peter's Prep 51.76
500 FREESTYLE
1. Cole Bligh Summit 5:20.78
200 FREESTYLE RELAY
1. G. Thieroff / N. Wondolowski / A. Orbe / M. Geller St. Peter's Prep 1:34.09
100 BACKSTROKE
1. Thomas Hannon St. Peter's Prep 58.74
1. Conor Fagan Summit 58.74
100 BREASTSTROKE
1. Christian Sanducci St. Peter's Prep 1:06.55
400 FREESTYLE RELAY
1. D. Merritt / C. Fagan / J. Goldberg / C. Rankine Summit 3:31.47
Friday, Feb 10 TBD Home NJSIAA Sectionsl Quarterfinals vs. West Windsor-Plains
Won 95.5 - 74.5

INDIVIDUAL RESULTS

200 FREESTYLE
1. Alex Yu West Windsor-Plainsboro North 1:49.20
200 IM
1. Bryan Harvey Summit 2:05.40
50 FREESTYLE
1. Dylan Ingerman Summit 23.51
100 BUTTERFLY
1. Michael Liu West Windsor-Plainsboro North 56.68
100 FREESTYLE
1. Alex Yu West Windsor-Plainsboro North 50.07
500 FREESTYLE
1. Cole Bligh Summit 5:28.45
200 FREESTYLE RELAY
1. D. Ingerman / C. Rankine / C. Bligh / B. Harvey Summit 1:36.35
100 BACKSTROKE
1. Conor Fagan Summit 59.41
100 BREASTSTROKE
1. Matt Chan West Windsor-Plainsboro North 1:00.59
400 FREESTYLE RELAY
1. E. Yuan / J. Ang / M. Liu / A. Yu West Windsor-Plainsboro North 3:39.43
200 MEDLEY RELAY
1. C. Fagan / B. Campbell / J. Goldberg / D. Ingerman Summit 1:45.21
Monday, Feb 13 TBD Away NJSIAA Sectional
SemiFinals vs.
Montgomery
Won 94-76 Summitmay not have expect to make it this far, but with great performances up and down the lineup, and a little help by an absence for second-seeded Montgomery, third-seeded Summit prevailed over 2nd seeded Montgomery in the NJSIAA Group B Sectional.

Summit will take on Scotch Plains in the Sectional  Group B Finals
Thursday, Feb 16 4:00PM Away NJSIAA Sectional Finals
vs. Scotch Plains
Lost 91-71 Scotch Plains built a early lead and Summit was unable to close the gap.

INDIVIDUAL RESULTS

200 FREESTYLE
1. Josh Cohen Scotch Plains-Fanwood 1:45.23
200 IM
1. Chris Bondarowicz Scotch Plains-Fanwood 1:58.97
50 FREESTYLE
1. Dylan Ingerman Summit 22.48
100 BUTTERFLY
1. Alan Shao Scotch Plains-Fanwood 53.03
100 FREESTYLE
1. Nick Heath Scotch Plains-Fanwood 50.77
500 FREESTYLE
1. Josh Cohen Scotch Plains-Fanwood 4:45.29
200 FREESTYLE RELAY
1. C. Bondarowicz / N. Heath / B. Rash / J. Cohen Scotch Plains-Fanwood 1:31.61
100 BACKSTROKE
1. Bryan Harvey Summit 59.51
100 BREASTSTROKE
1. Ben Campbell Summit 1:07.43
400 FREESTYLE RELAY
1. D. Ingerman / C. Fagan / J. Goldberg / C. Bligh Summit 3:25.19
200 MEDLEY RELAY
1. E. Chang / C. Bondarowicz / A. Shao / N. Heath Scotch Plains-Fanwood 1:42.23