2019-2020 Summit Men's Swimming
Date Time  Site/Result
3:30PM 
Team Final

St. Joseph (Met.) (2-0)

102

Summit (0-1)

65
200 MR  Time Place
Tyler Knurek, Darien Betances, Marco Niro, Ben Lockey (St. Joseph (Met.)) 1:40.70
200 Free  Time
Alex Jones (Summit) 1:49.41
200 IM  Time Place
Jeffrey Vlass (Summit) 2:04.19 1
50 Free  Time Place
Darien Betances (St. Joseph (Met.)) 21.550 1
100 Fly  Time Place
Matt McGregor (Summit) 0:56.00 1
100 Free  Time Place
Tyler Knurek (St. Joseph (Met.)) 0:48.44 1
500 Free  Time Place
Alex Jones (Summit) 5:12.41 1
200 FR  Time Place
Darien Betances, Marcel Milewski, Marco Niro, Will Barnett (St. Joseph (Met.)) 1:35.62
100 Back  Time Place
Tyler Knurek (St. Joseph (Met.)) 0:55.34 1
100 Breast  Time Place
Darien Betances (St. Joseph (Met.)) 1:00.67 1
Tuesday, Dec 10 3:30PM  Summit YMCA Oratory Pre
Team Final

Oratory (0-2)

64

Summit (1-1)

105

200 MR

  Time
Alex Jones, Jeffrey Vlass, Cameron Tham, Harris Pollock (Summit) 1:47.57

200 Free

  Time Place
Will Kasemayer (Summit) 2:04.59

200 IM

  Time Place
Cameron Tham (Summit) 2:13.52 1

50 Free

50 Free

  Time Place
Harris Pollock (Summit) 23.920 1

100 Fly

  Time Place
Cameron Tham (Summit) 1:00.97 1

100 Free

  Time Place
Harris Pollock (Summit) 0:52.88 1

500 Free

  Time Place
Matt McGregor (Summit) 5:24.98 1

200 FR

  Time Place
Cameron Tham, Alex Jones, Harris Pollock (Summit) 1:36.99

100 Back

  Time Place
Will Kasemayer (Summit) 0:58.82 1

100 Breast

  Time Place
Bennett Harvey (Summit) 1:12.74 1
Friday, Jan 3 3:00PM  Union
Team Final

Summit (6-2)

123

Union (2-8)

44

200 MR

  Time Place
Will Kasemayer, Bennett Harvey, Devin Tapia, Cameron Tham (Summit) 1:55.80

200 Free

  Time Place
Will Hedges (Summit) 2:01.40 1

200 IM

  Time Place
Bennett Harvey (Summit) 2:20.01 1

50 Free

  Time Place
Myroslav Suborov (Summit) 24.730 1

100 Fly

  Time Place
Sam Madriz (Union) 0:59.37 1

100 Free

  Time Place
Matt McGregor (Summit) 0:51.14 1

500 Free

  Time Place
Alejandro Nociari (Summit) 5:40.29 1

200 FR

  Time Place
Cameron Tham, Myroslav Suborov, Bennett Harvey, Devin Tapia (Summit) 1:42.51

100 Back

  Time Place
Harris Pollock (Summit) 1:02.63 1

100 Breast

  Time Place
Bennett Harvey (Summit) 1:11.48 1

400 FR


  Time Place
Peter Misiewicz, Myroslav Suborov, Jack Bamford, Will Kasemayer (Summit) 4:06.06
Tuesday, Jan 7 3:15PM 
Team Final

Summit (5-1)

92

New Providence (3-3)

73

200 MR

  Time Place
Will Kasemayer, Will Hedges, Cameron Tham, Alex Jones (Summit) 1:46.31

200 Free

  Time Place
Moataz Zayed (New Providence) 1:50.71 1

200 IM

  Time Place
Floyd Conlin (New Providence) 2:00.46 1

50 Free

  Time Place
Matt McGregor (Summit) 23.150 1

100 Fly

  Time Place
Moataz Zayed (New Providence) 0:55.31 1

100 Free

  Time Place
Floyd Conlin (New Providence) 0:49.67 1

500 Free

  Time Place
Jeffrey Vlass (Summit) 5:16.19 1

200 FR

  Time Place
Harris Pollock, Will Hedges, Matt McGregor, Alex Jones (Summit) 1:33.05

100 Back

  Time Place
Will Kasemayer (Summit) 1:03.13

100 Breast

  Time Place
John Goceljak (New Providence) 1:07.52 1

400 FR

  Time Pl
Friday, Jan 10 3:30PM  Summit YMCA Plainfield 
Tuesday, Jan 14 2:30PM 

Summit (6-2)

65

Westfield (7-0-1)

105

200 MR

  Time Place
Roan Baker, Barney Veres, Matt Swenson, Jeremy Kronheimer (Westfield) 1:42.04

200 Free

  Time Place
Alex Jones (Summit) 1:48.63 1

200 IM

  Time Place
Roan Baker (Westfield) 2:01.97 1

50 Free

  Time Place
Jeremy Kronheimer (Westfield) 23.20 1

100 Fly

  Time Place
Matt McGregor (Summit) 0:55.86 1

100 Free

  Time Place
Will Hedges (Summit) 0:50.66 1

500 Free

  Time Place
Alex Jones (Summit) 4:55.98 1

200 FR

  Time Place
Colin Kavanagh, Jeremy Kronheimer, Colman Scanlan, Kyle Altman (Westfield) 1:33.22

100 Back

  Time Place
Roan Baker (Westfield) 0:57.79 1

100 Breast

  Time Place
Will Hedges (Summit) 1:01.83 1

400 FR


  Time Place
Matt McGregor, Harris Pollock, Will Hedges, Alex Jones (Summit) 3:24.37
Friday, Jan 17 3:30PM 
eam Final

Scotch Plains-Fanwood (8-2)

76

Summit (6-2)

94

200 MR

  Time Place
Aidan Trenery, Jason Mongiovi, Matthew London, Michale DePaola (Scotch Plains-Fanwood) 1:44.50

200 Free

  Time Place
Alex Jones (Summit) 1:48.97 1

200 IM

  Time Place
Will Hedges (Summit) 2:00.69 1

50 Free

  Time Place
Matthew London (Scotch Plains-Fanwood) 22.380

100 Fly

  Time Place
Matt McGregor (Summit) 0:55.42 1

100 Free

  Time Place
Matthew London (Scotch Plains-Fanwood) 0:49.76 1

500 Free

  Time Place
Alex Jones (Summit) 4:59.43 1

200 FR

  Time Place
Harris Pollock, Matt McGregor, Will Hedges, Alex Jones (Summit) 1:34.29

100 Back

  Time Place
Aidan Trenery (Scotch Plains-Fanwood) 0:57.56 1

100 Breast

  Time Place
Jeffrey Vlass (Summit) 1:03.07 1

400 FR


  Time Place
Harris Pollock, Matt McGregor, Will Hedges, Alex Jones (Summit) 3:26.21
Tuesday, Jan 21 3:30PM 
Team Final

Cranford (4-5)

76

Summit (8-2)

94

200 MR

  Time Place
Peter Misiewicz, Jeffrey Vlass, Alex Jones, Will Kasemayer (Summit) 1:50.57

200 Free

  Time Place
Harris Pollock (Summit) 1:57.73 1

200 IM

  Time Place
Cameron Tham (Summit) 2:14.92 1

50 Free

  Time Place
Will Hedges (Summit) 24.70 1

100 Fly

  Time Place
Michael Desimone (Cranford) 1:00.14 1

100 Free

  Time Place
Matt McGregor (Summit) 0:51.84 1

500 Free

  Time Place
Will Kasemayer (Summit) 5:53.05 1

200 FR

  Time Place
Harris Pollock, Peter Misiewicz, Alex Jones, Will Hedges (Summit) 1:37.30

100 Back

  Time Place
Matt McGregor (Summit) 0:57.96 1

100 Breast

  Time Place
Charles Desimone (Cranford) 1:11.44

400 FR


  Time Place
Kevin Ruple, Michael Desimone, Henry Warren, Robert Kelly (Cranford) 4:04.44
Friday, Jan 24 3:30PM 

Elizabeth

Team Final

Summit (9-2)

104

Elizabeth (4-8)

66

200 MR

  Time Place
Will Hedges, Alex Jones, Jeffrey Vlass, Myroslav Suborov (Summit) 1:50.31

200 Free

  Time Place
Alfredo Rojas (Elizabeth) 1:57.21 1

200 IM

  Time Place
Will Hedges (Summit) 2:15.39 1

50 Free

  Time Place
Alex Jones (Summit) 24.150 1

100 Fly

  Time Place
Matt McGregor (Summit) 1:01.85 1

100 Free

  Time Place
Alfredo J. Rojas (Elizabeth) 0:51.21 1

500 Free

  Time Place
Peter Misiewicz (Summit) 5:46.45 1

200 FR

  Time Place
Brandon Goldberg, Aexel Munoz, Devin Tapia, Will Kasemayer (Summit) 1:46.31

100 Back

  Time Place
Alex Jones (Summit) 0:59.98 1

100 Breast

  Time Place
Bennett Harvey (Summit) 1:11.05 1
Sunday, Jan 26 TBD  Rutgers - Busch CampuUCC Championship
Wednesday, Jan 29 3:30PM  Summit YMCA Millburn 
Tuesday, Feb10 TBD  NJSIAA Tournament, Semifinal Round, North 2, Group C
Team Final

Caldwell (6-5)

70

Summit (11-2)

99

200 MR

  Time Place
Phillip Krupp, Finn Coogan -Russell, Ben Endersby, Griffin Roughgarden (Caldwell) 1:42.58

200 Free

  Time Place
Alex Jones (Summit) 1:55.33 1

200 IM

  Time Place
Will Hedges (Summit) 2:03.56 1

100 Fly

  Time Place
Finn Coogan -Russell (Caldwell) 0:54.44 1

100 Free

  Time Place
Harris Pollock (Summit) 0:51.48 1

500 Free

  Time Place
Alex Jones (Summit) 5:18.90 1

200 FR

  Time Place
Cameron Tham, Myroslav Suborov, Alex Jones, Will Hedges (Summit) 1:36.65

100 Back

  Time Place
Finn Coogan -Russell (Caldwell) 0:58.70 1

100 Breast

  Time Place
Ben Endersby (Caldwell) 1:04.35 1

400 FR


  Time Place
Finn Coogan -Russell, Griffin Roughgarden, Phillip Krupp, Ben Endersby (Caldwell) 3:31.78
Friday, Feb 14 TBD  NJSIAA Tournament, Final Round, North 2, Group C
Team Final

Bernards (11-1)

72

Summit (12-2)

98
S

200 MR

  Time Place
Will Kasemayer, Will Hedges, Matt McGregor, Alex Jones (Summit) 1:38.96

200 Free

  Time Place
Alex Jones (Summit) 1:49.85 1

200 IM

  Time Place
Will Hedges (Summit) 1:58.14 1

50 Free

  Time Place
Bryce Lukacsko (Bernards) 22.800 1

100 Fly

  Time Place
Joe Kiel (Bernards) 0:53.80

100 Free

  Time Place
Alex Jones (Summit) 0:49.52 1

500 Free

  Time Place
Matt Snyder (Bernards) 4:55.21 1

200 FR

  Time Place
Sean Robinson, Joe Kiel, Bryce Lukacsko, Matt Snyder (Bernards) 1:32.34

100 Back

  Time Place
Ryan Schuller (Bernards) 0:55.50 1

100 Breast

  Time Place
Will Hedges (Summit) 0:58.74 1

400 FR


  Time Place
Matt McGregor, Harris Pollock, Will Hedges, Alex Jones (Summit) 3:27.08
Wed, Feb 19 TBD  Glouster County NJSIAA Group Sectional Final
Sunday, Feb 23 TBD  College of New Jersey NJSIAA Group Semi Final
Saturday, Feb 29 TBD  Glouster County IT NJSIAA Group Final