2019-2020 Summit Women's Swimming
Date Time  Site Opponent  Result
Monday, Dec 2 3:30PM  Summit YMCA  Kent Place 
Tuesday, Dec 10 3:30PM 
Team Final

Oak Knoll (0-2)

42

Summit (1-0)

128

200 MR

  Time Place
Sarina Cusumano, Natalie Dripchak, Caitlin Fagan, Emma Claus (Summit) 1:59.24

200 Free

  Time Place
Megan Gregory (Summit) 2:08.90 1

200 IM

  Time Place
Julia Owens (Summit) 2:24.50 1

50 Free

  Time Place
Natalie Wisniewski (Summit) 25.730 1

100 Fly

  Time Place
Caitlin Fagan (Summit) 1:03.30 1

100 Free

  Time Place
Sophie Wisniewski (Summit) 1:00.05 1

500 Free

  Time Place
Dagny Donaldson (Summit) 5:40.80 1

100 Breast

  Time Place
Isabel Claus (Summit) 1:13.44 1

400 FR


  Time Place
Maddie Demm, Abigail Collins, Lauren Sexton, Dagny Donaldson (Summit) 3:54.50
Won 123-46

200 MR

  Time Place
Kathleen Hanson, Abigail Collins, Carly Criares, Olivia Engmann (Summit) 2:07.42

200 Free

  Time Place
Lauren Sexton (Summit) 1:59.31

200 IM

  Time Place
Carly Criares (Summit) 2:29.84 1

50 Free

  Time Place
Cecelia Webb (Summit) 26.320 1

100 Free

  Time Place
Cecelia Webb (Summit) 0:58.37 1

500 Free

  Time Place
Natalie Wisniewski (Summit) 5:58.90 1

200 FR

  Time Place
Sofia Confalonieri, Emma Claus, Isabel Claus, Cecelia Webb (Summit) 1:48.87

100 Back

  Time Place
Hailey Messer (Summit) 1:14.46 1

100 Breast

  Time Place
Megan Gregory (Summit) 1:12.75 1

400 FR

  Time Place
Sofia Confalonieri, Natalie Dripchak, Victoria MacArthur, Julia Owens (Summit) 4:08.91
Oak Knoll 
Team Final

Oak Knoll (0-2)

42

Summit (1-0)

128

200 MR

  Time Place
Sarina Cusumano, Natalie Dripchak, Caitlin Fagan, Emma Claus (Summit) 1:59.24

200 Free

  Time Place
Megan Gregory (Summit) 2:08.90 1

200 IM

  Time Place
Julia Owens (Summit) 2:24.50 1

50 Free

  Time Place
Natalie Wisniewski (Summit) 25.730 1

100 Fly

  Time Place
Caitlin Fagan (Summit) 1:03.30 1

100 Free

  Time Place
Sophie Wisniewski (Summit) 1:00.05 1

500 Free

  Time Place
Dagny Donaldson (Summit) 5:40.80 1

100 Breast

  Time Place
Isabel Claus (Summit) 1:13.44 1

400 FR


  Time Place
Maddie Demm, Abigail Collins, Lauren Sexton, Dagny Donaldson (Summit) 3:54.50
Won 123-46

200 MR

  Time Place
Kathleen Hanson, Abigail Collins, Carly Criares, Olivia Engmann (Summit) 2:07.42

200 Free

  Time Place
Lauren Sexton (Summit) 1:59.31

200 IM

  Time Place
Carly Criares (Summit) 2:29.84 1

50 Free

  Time Place
Cecelia Webb (Summit) 26.320 1

100 Free

  Time Place
Cecelia Webb (Summit) 0:58.37 1

500 Free

  Time Place
Natalie Wisniewski (Summit) 5:58.90 1

200 FR

  Time Place
Sofia Confalonieri, Emma Claus, Isabel Claus, Cecelia Webb (Summit) 1:48.87

100 Back

  Time Place
Hailey Messer (Summit) 1:14.46 1

100 Breast

  Time Place
Megan Gregory (Summit) 1:12.75 1

400 FR

  Time Place
Sofia Confalonieri, Natalie Dripchak, Victoria MacArthur, Julia Owens (Summit) 4:08.91
Team Final

Oak Knoll (0-2)

42

Summit (1-0)

128

200 MR

  Time Place
Sarina Cusumano, Natalie Dripchak, Caitlin Fagan, Emma Claus (Summit) 1:59.24

200 Free

  Time Place
Megan Gregory (Summit) 2:08.90 1

200 IM

  Time Place
Julia Owens (Summit) 2:24.50 1

50 Free

  Time Place
Natalie Wisniewski (Summit) 25.730 1

100 Fly

  Time Place
Caitlin Fagan (Summit) 1:03.30 1

100 Free

  Time Place
Sophie Wisniewski (Summit) 1:00.05 1

500 Free

  Time Place
Dagny Donaldson (Summit) 5:40.80 1

100 Breast

  Time Place
Isabel Claus (Summit) 1:13.44 1

400 FR


  Time Place
Maddie Demm, Abigail Collins, Lauren Sexton, Dagny Donaldson (Summit) 3:54.50
Monday, Dec 16 3:30PM  Saint Dominic Academy  Won 123-46

200 MR

  Time Place
Kathleen Hanson, Abigail Collins, Carly Criares, Olivia Engmann (Summit) 2:07.42

200 Free

  Time Place
Lauren Sexton (Summit) 1:59.31

200 IM

  Time Place
Carly Criares (Summit) 2:29.84 1

50 Free

  Time Place
Cecelia Webb (Summit) 26.320 1

100 Free

  Time Place
Cecelia Webb (Summit) 0:58.37 1

500 Free

  Time Place
Natalie Wisniewski (Summit) 5:58.90 1

200 FR

  Time Place
Sofia Confalonieri, Emma Claus, Isabel Claus, Cecelia Webb (Summit) 1:48.87

100 Back

  Time Place
Hailey Messer (Summit) 1:14.46 1

100 Breast

  Time Place
Megan Gregory (Summit) 1:12.75 1

400 FR

  Time Place
Sofia Confalonieri, Natalie Dripchak, Victoria MacArthur, Julia Owens (Summit) 4:08.91
Tuesday, Dec 17 7:45PM  Gov. Livingston 

Summit Won 113-57

200 MR

  Time Place
Sophie Wisniewski, Emma Claus, Caitlin Fagan, Natalie Wisniewski (Summit) 1:54.80

200 Free

  Time Place
Dagny Donaldson (Summit) 1:59.07 1

200 IM

  Time Place
Natalie Dripchak (Summit) 2:19.33 1

50 Free

  Time Place
Caroline Kolmodin (Gov. Livingston) 24.970 1

100 Fly

  Time Place
Caitlin Fagan (Summit) 1:00.59 1

100 Free

  Time Place
Caroline Kolmodin (Gov. Livingston) 0:54.95 1

500 Free

  Time Place
Dagny Donaldson (Summit) 5:22.02 1

200 FR

  Time Place
Emma Claus, Caitlin Fagan, Maddie Demm, Dagny Donaldson (Summit) 1:42.27

100 Back

  Time Place
Rachel Heeren (Gov. Livingston) 1:02.55 1

100 Breast

  Time Place
Emma Claus (Summit) 1:09.08 1

400 FR


  Time Place
Natalie Wisniewski, Caitlin Fagan, Maddie Demm, Dagny Donaldson (Summit) 3:47.22
Friday, Jan 3 3:00PM  Union Boys & Girls Club Away vs. Union   
Tuesday, Jan 7 3:15PM  Summit YMCA 
Team Final

Summit (5-0)

98

New Providence (3-4)

64

200 MR

  Time Place
Natalie Wisniewski, Emma Claus, Caitlin Fagan, Isabel Claus (Summit) 1:54.57

200 Free

  Time Place
Dagny Donaldson (Summit) 2:06.27 1

200 IM

  Time Place
Autumn Keats-O'Connor (New Providence) 2:14.54 1

50 Free

  Time Place
Emma Claus (Summit) 25.400 1

100 Fly

  Time Place
Caitlin Fagan (Summit) 1:03.12 1

100 Free

  Time Place
Emma Claus (Summit) 0:56.33 1

500 Free

  Time Place
Dagny Donaldson (Summit) 5:50.95 1

200 FR

  Time Place
Emma Claus, Caitlin Fagan, Maddie Demm, Dagny Donaldson (Summit) 1:47.40

100 Back

  Time Place
Natalie Wisniewski (Summit) 1:02.75 1

100 Breast

  Time Place
Autumn Keats-O'Connor (New Providence) 1:10.53 1

400 FR

  Time Place
Caitlin Fagan, Maddie Demm, Natalie Wisniewski, Dagny Donaldson (Summit) 4:03.16

Tue, January 07, 2020, 3:30pm

Team Final

Summit (5-0)

98

New Providence (3-4)

64

200 MR

  Time Place
Natalie Wisniewski, Emma Claus, Caitlin Fagan, Isabel Claus (Summit) 1:54.57

200 Free

  Time Place
Dagny Donaldson (Summit) 2:06.27 1

200 IM

  Time Place
Autumn Keats-O'Connor (New Providence) 2:14.54 1

50 Free

  Time Place
Emma Claus (Summit) 25.400 1

100 Fly

  Time Place
Caitlin Fagan (Summit) 1:03.12 1

100 Free

  Time Place
Emma Claus (Summit) 0:56.33 1

500 Free

  Time Place
Dagny Donaldson (Summit) 5:50.95 1

200 FR

  Time Place
Emma Claus, Caitlin Fagan, Maddie Demm, Dagny Donaldson (Summit) 1:47.40

100 Back

  Time Place
Natalie Wisniewski (Summit) 1:02.75 1

100 Breast

  Time Place
Autumn Keats-O'Connor (New Providence) 1:10.53 1

400 FR


  Time Place
Caitlin Fagan, Maddie Demm, Natalie Wisniewski, Dagny Donaldson (Summit) 4:03.16
Friday, Jan 10 3:30PM 
Team Final

Plainfield (0-6)

31

Summit (6-0)

129

200 MR

  Time Place
Olivia Engmann, Natalie Dripchak, Carly Criares, Cecelia Webb (Summit) 2:07.59

200 Free

  Time Place
Natalie Dripchak (Summit) 2:20.11 1

200 IM

  Time Place
Carly Criares (Summit) 2:38.58 1

50 Free

  Time Place
Cecelia Webb (Summit) 26.230 1

100 Fly

  Time Place
Maddie Demm (Summit) 1:09.65 1

100 Free

  Time Place
Cecelia Webb (Summit) 0:59.01 1

500 Free

  Time Place
Lauren Sexton (Summit) 5:51.42 1

200 FR

  Time Place
Hallie Williams, Victoria MacArthur, Sofia Confalonieri, Carly Criares (Summit) 1:58.13

100 Back

  Time Place
Olivia Engmann (Summit) 1:09.84 1

100 Breast

  Time Place
Maddie Demm (Summit) 1:23.27 1

400 FR


  Time Place
Hallie Williams, Victoria MacArthur, Julia Owens, Kathleen Hanson (Summit) 4:31.79
Plainfield
Tuesday, Jan 14 2:30PM  Westfield YMCA Westfield   
Thursday, Jan 16 3:30PM  Summit YMCA  Scotch Plains-
Tuesday, Jan 21 3:30PM  Summit YMCA  Cranford 
Friday, Jan 24 3:30PM  Summit YMCA  Elizabeth 
Sunday, Jan 26 TBD  Rutgers - Busch UCC
Wednesday, Jan 29 3:30PM  Summit YMCA  Millburn 
Tuesday, Feb 4 TBD  Away NJSIAA Sectional First Round   
Friday, Feb 7 TBD  Away NJSIAA Sectional Quarter Finals   
Monday, Feb 10 TBD  Away NJSIAA Sectional Semi Final   
Thursday, Feb 13 TBD  Raritan Bay YMCA  NJSIAA Sectional Final 
Tuesday, Feb 18 TBD  Gloucester County Institute
of Technology
 
NJSIAA Group Semi Final 
Saturday, Feb 22 TBD  College of New Jersey NJSIAA Group Final 
Saturday, Feb 29 TBD  Gloucester County Institute
of Technology
 
Meet Of Champions Away vs. TBD 
Sunday, Mar 1 TBD  Meet Of Champions  Away vs. TBD