Date | Time | Opponent | Men (5-3-1) | Women |
Tue 04/05 |
4:OOPM |
Chatham, Parsippany, Hanover Park Men H, Women A |
Won 73-67 vs Chatham, Won 81-59 vs Parsippany, |
|
04/09 |
|
Dodgertown relays |
First Place overall. Summit won the 4 X 100M (45.3) and the 4 x 200 (1:34.9) with Justin Matlock, Pedro Friere, Troy Cromwell & Daryl Toney. Summit also won the discus (218'-0") and the long jump( 36' 2") |
Finsihed 2nd- Mendham edged out Summit 79-76 |
Tue 04/12 | 4:OOPM | Track Meet: Men A, Women H
Parsippany Hills &Weequahic | Lost 82-58 vs. Parsippany Hills, Won 108-22 vs Weequahic | |
Sat 04/23 |
|
Millburn Relays |
4x100M Relay - 1st (Justin Matlock-Styler, Tory Cromwell, Pedro Freire, Daryl Toney) :44.5, new meet record
4x200M Relay - 1st (Justin Matlock-Styler, Tory Cromwell, Pedro Freire, Daryl Toney) 1:32.1, new meet record
4x400M Relay - 1st (JJustin Matlock-Styler, Tory Cromwell, Dan Flaherty, Pedro Freire) 3:34.3
4x1600M Relay - 4th 20:09.5
Team High Jump - 5th 11'-0"
Team Long Jump - 4th 37'-2"
|
4x800M Relay - 2nd 10:21.7
Distance Medley Relay - 3rd 13:39.7
Team High Jump - 2nd 9'-8"
Team Shot Put - 2nd 58'-10.5"
Team Javelin - 3rd 179'-9"
|
Tue 04/26 | 4:OOPM | Track Meet: Men A, Women H
Mendham & West Essex | Tied 70-70 vs Mendham, Won 112-28 vs West Essex | |
Thu 04/07 | 4:OOPM | Hanover Park Coed A | Lost 84-52 vs Hanover Park | |
Tue 05/03 | 4:OOPM | Dover Coed H | Won 112-28 | |
|
|
Morris Hills |
Lost 83-57 |
|
Sat 05/07 |
|
Union County Relays |
Men Overall - 7th (30 points)
4x100M Relay - 1st (Justin Matlock-Styler, Tory Cromwell, Pedro Freire, Daryl Toney) 43.6 (A new Summit record)
4x200M Relay - 3rd 1:30.6
4x400M Relay - 5th 3:31.2
4x1600M Relay - 4th 19:42.8
Team High Jump - 5th 16'6"
Team Long Jump - 6th 56'1"
Team triple Jump - 5th 78'7 1/2"
Team Discus - 6th 329'3"
Team Javelin - 5th 376'2"
|
Women Overall - 3rd (42 points)
4x400M Relay - 6th 4:21.2
4x800M Relay - 4th 10:26.1
Sprint Medlay Relay - 3rd 4:30.3
Distance Medlay Relay - 5th - 13:15.9
Team High Jump - 3rd 14'0"
Team Long Jump - 4th 43'11 1/2"
Team Triple Jump - 4th 61'10 1/4"
Team Shot Put - 4th 88'6 3/4"
Team Discus - 5th 247'10"
Team Javilin - 2nd 250'10"
|
Sat 05/21 |
|
Union County Championships |
Men Overall 10th (21 Points)
100M Dash - 3rd Justin Matlock 11.4
200M Dash - 2nd Justin Matlock 22.7
3200M Run - 6th Stephen Hankinson 10:28.9
Triple Jump - 3rd Nick Priestly 40' 10 1/4"
|
Women Overall 5th (42 Points)
100M Dash - 5th Emma Nitzberg 13.0
800M Run - 3rd Samantha Lee 2:21.9
1600M Run - 1st Samantha Lee 5:10.0
High Jump - 4th Rachel Smith 4' 10"
Long Jump - 2nd Emma Nitzberg 16' 8 1/4"
Shot Put - 4th Patrice Chatman 34' 4 1/4"
Triple Jump - Caitlin Lackaye 32' 7 1/2"
Javelin - 6th Caitlin Lackaye 91' 9"
Pole vault - 6th Michele Rickley 7' 0"
|
Sat 05/28 | TBA | State Sectionals A | Men 2nd overall (85 Points, GL was 1st with 89 Points)
100M Dash - 1st Justin Matlock 11.20, 2nd Tory Cromwell 11.45, 6th Pedro Freire 11.72
200M Dash - 1st Justin Matlock 22.94, 3rd Tory Cromwell 23.46, 4th Pedro Freire 23.79
400M Dash - 2nd Pedro Freire 51.48
3200M Run - 4th Stephen Hankinson 10:19.11
High Jump - 5th Dan Flaherty 5' 8"
Long Jump - 3rd Nick Priestly 20' 1 1/2"
Triple Jump - 3rd Nick Priestly 41' 9"
Discus - 1st Pierce Talbot 123' 1"
4 X 400M Relay - 1st (Pedro Freire, Justin Matlock, Tory Cromwell, Daryl Toney) 3:34.15
| Women 7th Overall (37 Points)
800M Run - 1st Samantha Lee 2:19.34
1600M Run - 1st Samantha Lee 5:13.24
High Jump - 4th Rachel Smith 4' 10"
Triple Jump - 5th Caitlin Lackaye 32' 1"
Shot Put - 3rd Patrice Chatman 32' 1"
Discus - 4th Patrice Chatham 99' 8"
4 x400M Relay - 6th 4:19.82
|
Sat 06/04 |
|
Group 2 State Championships |
|
Women 7th Overall (18 points)
800M Run - 1st Samantha Lee 2:17.14
1600M Run - 2nd Samantha Lee 5:11.83
|